VODA ŽIVÁ ANEB JAK NA PITNÝ REŽIM

Voda přispívá k vnitřní rovnováze, uplatňuje se pro chod metabolismu. Ideální tekutinou je čistá neperlivá voda. Nejvhodnější variantou je tedy odstátá voda z vodovodního kohoutku. Pro lepší kvalitu a odstranění organických látek, těžkých kovů a podobně zvažte koupi vodního filtru.

Organismus je velmi citlivý na ztrátu vody. Důsledkem špatného pitného režimu je snížení tělesného výkonu či snížení mentální funkce u dospělých i dětí. Nedostatečný pitný režim způsobuje bolesti hlavy, únavu a v nejhorším případě může dojít ke kolapsu krevního oběhu. Z hlediska určení ideálního množství přijatých tekutin musíme zohlednit věk, váhu fyzickou aktivitu a další faktory, které ovlivňují odvodnění organismu, jako např.káva.

PŘÍNOSY PITNÉHO REŽIMU PRO ORGANISMUS

Nedostatečný pitný režim zpomaluje proces hubnutí. Dostatečné množství tekutin je přibližně 0,3 až 0,4l na 10kg váhy (nepočítá se káva, černý čaj a mléko).Pokud přes den sportujete nebo je tepleji než obvykle, pitný režim ještě navyšte. Pitný režim můžete doplnit bylinkovými a ovocnými čaji (nejlépe sypané), např. čaj heřmánkový, levandulový, mátový, z lipového květu, šípkový čaj, zelený čaj.

Nápoje, které by se ve vašem jídelníčku neměly objevovat vůbec, jsou sladké ochucené limonády, energetické nápoje, slazené minerální vody, větší množství černého čaje. Ani ovocné džusy nejsou nejvhodnějším nápojem. Raději volte domácí limonády vyrobené z limetky, máty a lesních plodů. Užitečný je odšťavňovač, na kterém si můžete připravovat pravidelně zeleninové a ovocné šťávy. Pozor ale na množství vypitých šťáv, aby to nebyl extrémní energetický příjem. Jde o počet ovoce. Na lačno můžete vypít sklenici vlažné vody s citronem. Pomůže to s nastartováním pitného režimu a také s očistou trávicího traktu. Důležité je pít průběžně. Organismus nebude zatěžován velkým množství tekutin a ledviny budou fungovat, jak mají. 2/3 tekutin za den byste měli vypít do cca 14 hodin, do večera zbývající 1/3.